Op het moment van schrijven ben ik op weg met de trein naar Schiphol. Over een paar uur vertrek ik naar Oeganda, waar ik voor de PUM vrijwilligerswerk mag gaan doen als dierenarts. Ze noemen dat ‘op pad als senior expert’. In Oeganda in het midden van Afrika ga ik allereerst kennismaken met de mensen die al vele jaren in verbinding staan met SNV.
Dat staat voor Stichting Nederlandse Vrijwilligers, een organisatie die in 1965 is opgericht om kennis en knowhow naar ontwikkelingslanden te brengen. Een nevendoel was toen om de Nederlandse bevolking te laten zien dat er enorm veel leed in de (derde) wereld was. Als ik dat bezie in de huidige tijd gaat het er nu heel anders aan toe. Onder onze “Make America Great Again” wordt er uitsluitend nog wegbezuinigd op geld wat zou worden uitgegeven aan hulp aan de armen en minder bedeelden in deze wereld. Alles gaat voor de glorie en de oneindige hebzucht van grootheden die al vele miljarden bezitten en blijkbaar als enige doel hebben om daar vooral nog veel meer van te kunnen maken! Oh nee….. er is misschien nog wel een groter doel te ontdekken achter al deze hebzucht. Eigenlijk zegt de zin ‘geld is macht’ hier al voldoende.
Op ongekende wijze proberen Trump en al zijn trouwe volgelingen alle critici de mond te snoeren. Geen ruimte meer voor een afwijkende eigen mening, hoe normaal die in onze ogen en cultuur ook lijkt. En als je dat verzet duidelijker en open hebt uitgesproken wordt je door de trouwe juristen onder Trump (die volgens mij ook allemaal vooral trouw zijn vanwege het geld wat er te verdienen valt) meteen achtervolgt om aan een schandpaal genageld te kunnen worden.
Voor mij een en al verbazing in wat voor een wereld we zijn terecht gekomen.
Dan is daar het schrille contrast met onderweg zijn naar een arm land waar de bevolking best nog wel wat ondersteuning kan gebruiken. En die ondersteuning kan op een hele, voor ons eenvoudige, manier veel vruchten afwerpen. Onze kennis op het gebied van dieren houden heeft zich gedurende vele jaren ontwikkeld door de drive en de werklust van de vorige generaties die daarmee een zeer hoog niveau hebben bereikt hoe je dieren kunt houden, fokken, verbeteren etc. Daarmee is een landbouw en veeteelt ontwikkeld waar de hele wereld jaloers van werd. Al die kennis wil ik graag delen met mensen die dolgraag meer zouden willen, maar het simpelweg niet kunnen of weten.
Graag wil ik hen basiselementen aanreiken om een begin te maken met vooruitgang in dierlijke productie. En vooral proberen dit zo te doen dat het ook zal beklijven en niet morgen weer vergeten wordt. Dat betekent dat het vooral begrijpelijk moet zijn en vooral niet teveel willen vertellen!
Want je hebt zelf vaak amper in de gaten hoe enorm groot het verschil is tussen wat voor ons (meer dan) gesneden koek is en waar deze mensen het echt in Keulen horen donderen.
Dan maar weer een stapje terug: Wat een vooruitgang is er in onze wereld geboekt in kennis en het houden van dieren. Daar ontstaat vervolgens de ruimte en de luxe om dit alles te gaan “verketteren”. Meestal volledig onder de noemer van dierwelzijn. Het zal wel van deze tijd zijn dat de polarisatie zorgt dat meningen recht tegenover elkaar komen te staan; maar in de maatschappelijke discussie wordt tegenwoordig vaak geen spaan heel gelaten van datgene wat hardwerkende mensen met echt wel een groot hart voor dieren klaarspelen.
Dat verdienen ze niet! Uiteraard zijn er excessen en daar moet zeker tegen geageerd worden. Maar als we even kijken naar andere excessen in deze wereld, zoals Trump en Musk met ontelbare miljarden tegenover de armoede in Afrika, waar hebben we het dan nog over?
Een beetje nederigheid en meer respect zou altijd beter passen…..
